Laçınlılar Bahar bayarmının gəlişini sevinclə qarşıladılar. 18.03.2025
2025-ci il 18  mart tarixində Laçın  Rayon  İcra  Hakimiyyətinin və Şərqi Zəngəzur Regional Mədəniyyət İdarəsinin birgə təşkilatçılığı  ilə  Ağcabədi rayonu,Taxta Körpü köçkünlər qəsəbəsində  Laçın rayonunun Şamkənd kənd uşaq musiqi məktəbinin qarşıında Novruz bayramı ilə əlaqədar ümumrayon bayram  şənliyi keçirilmişdir. Laçın Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Aqil Nəzərlinin iştirakı ilə  keçirilən  bayram tədbirində   rayonun hüquq mühafizə orqanları rəhbərləri, idarə, müəssisə kollektivləri, şəhid ailələri, Vətən  müharibəsi qaziləri, müharibə iştirakçıları, “n” saylı hərbi hissənin bir qrup əsgər və zabiti, çoxsaylı qəsəbə sakinləri   iştirak etmişlər.
Bayram şənliyində  rayon rəhbərliyi tərəfindən xalqımızın milli sənət əşyalarından ibarət sərgiyə baxış keçirilmişdir. Sərgidə xalqımızın  qədim adət-ənənələri ilə bağlı milli kulinariyaya məxsus şirniyyat  boxçaları, həmçinin “Novruz” bayramının simvollarından olan səmənilər,  Laçın Rayon Tarix Diyarşünaslıq muzeyinin  eksponatlarından - nehrə, cəhrə, daraq, səhəng, küpə, mis kasa, kuzə, xalça, kilim, fərmaş, xurcun  və sair  kimi  əşyalar  yer almışdır. Sevindirici haldır ki, sərgidə işğaldan azad olunmuş Laçından gətirilən eksponatlarda nümayiş olunmuşdur.
Tədbir başlamazdan əvvəl müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və  qurucusu ulu öndər Heydər Əliyevin və  torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhid olmuş bütün soydaşlarımızın əziz xatirəsi  iştrakçılar tərəfindən bir dəqiqəlik sükutla yad olunmuşdur.               Azərbaycan Respublikasının  Dövlət Himninin səsləndiilməsi ilə başlayan tədbirdə   Laçın  Rayon  İcra  Hakimiyyətinin başçısı  Aqil Nəzərli  bahar bayramı münasibətilə rayon sakinlərini təbrik edərək, hər bir ailəyə əmin-amanlıq,süfrələinin ruzi-bərəkətli olmasını arzulamışdır.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin qətiyyəti ilə Müzəffər Ordumuz tərəfindən torpaqlarımızın azad edilməsi sayəsində  beşinci  ildir ki, xalqımızda “Novruz”  bayramının keçirilməsində xüsusi əhval-ruhiyə şən ovqat yaranmışdır. Bu beş ildə “Novruz” byramı laçınlılar üçün ikiqat bayrama çevrilmişdir. Belə ki,  Möhtərəm  Prezidentimiz  cənab  İlham Əliyevin xeyir-duası ilə artıq Laçın şəhərinə 570 ailə 2090 nəfər,  rayonun Zabux kəndinə 217 ailə 823 nəfər, həmçinin Sus kəndinə  59 ailə 215 nəfər laçınlı keçmiş məcburi köçkünlər ata-baba yurdlarına qayıtmaqla indi bayram tonqalını öz həyətlərində yandıraraq qürur duyur  onlara bəxş edilən bu   sevincə görə Yenilməz Prezidentimiz  cənab  İlham Əliyevə və Müzəffər Ordumuza dərin minnətdarlıqlarını bildirirlər.
Tədbirdə  xalqımızın milli adət-ənənələrinə  möhtərəm  Prezidentimiz  cənab  İlham Əliyev tərəfindən də yüksək diqqət  və  həssaslıqla yanaşıldığı,  eyni zamanda Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın milli-mənəvi dəyərlərimizin inkişafına  göstərdiyi misilsiz xidmətlərindən danışılmışdır.
Tədbirdə  cəngi  sədaları altında Dədə Qorqud bayram   tonqalına yanaşaraq  tonqalı yandırmaq üçün  məşəli rayon rəhbərinə təqdim etmiş, bayram tonqalı ətrafında  davam edən tədbir rayonun mədəniyyət və incəsənət nümayəndələrinin  təqdim etdikləri geniş bayram konserti ilə davam etdirilmiş, kosa və keçəlin tədbir iştirakçıları ilə şən viktorinaları təşkil olunmuşdur.
Tədbirdə səsləndirilən rəngarəng  musiqi nömrələri, rəqqasələr qrupunun çıxışları, bir sıra milli adət-ənənələrin nümayiş olunması, kosa ilə kçəlin şən zarafatları  tədbirə dəvət edilmiş “N” saylı hərbi hissənin əsgərlərinin qəsəbə sakinləi ilə birgə rəqsləri tədbir iştirakçılarında  yüksək  bayram əhval ruhiyyəsi, şən ovqat  yaratmışdır.